خانه | بالا

توصیه هایی برای بیخدایان

(دریافت فایل پی دی اف)

 

بیخدایان و همکاران

 بیخدایی خود را در محل كار آشكار كنم یا نه؟

 

- مشكلات آشكار شدن بیخدایی در محل كار

- برخورد با تعصبات ضد بیخدایی در محل كار

- برخورد با تبعیض های ضد بیخدایان در محل كار

- برخورد با تبلیغات دینی در محل كار

- برخورد با فشارهایی كه شما را مجبور میكند كه صدقه ی دینی بدهید

- برخورد با نشانه های دینی در محل كار

- برخورد با بحث های دینی در محل کار

- برخورد با مناسک دینی در محل كار

- ترویج بیخدایی یا شك گرایی در محل كار

- آیا آشكار كردن بیخدایی در محل كار ارزش ریسك كردن دارد؟  

 

مشكلات آشكار شدن بیخدایی در محل كار

فاش شدن بیخدایی نزد هر شخصی مشكلاتی را به وجود می آورد اما آشكار شدن این موضوع نزد كارفرما و همكاران می تواند مشكلات ویژه ای ایجاد كند. ممكن است همكاران تلاشهای شما را بیحاصل كنند و حتی آینده ی حرفه ای شما به خطر بیفتد. ممكن است مقامات بالا، مدیران و رئیسان از رشد و ترفیع شما جلوگیری كنند و جلوی رشد شما را بگیرند. درنتیجه فاش شدن بیخدایی در محل كاربر توانایی مالی شما و خانواده تان تاثیر منفی بگذارد.

 

برخورد با تعصبات ضد بیخدایی در محل كار

 حتی اگر بیخدایی خود را فاش نكرده باشید ممكن است در بحثهای دینی یا سیاسی محل کار سخنانی علیه بیخدایی و بیخدایان بشنوید. تعصبات ضد بیخدایی هنوز نزد جامعه پذیرفته شده است درست همان طور که قبلاً تعصبات ضد یهودی و سیاه پوستان پذیرفته شده بود. اگر امكان دارد از همکاران تان بخواهید در مقابل شما این حرفها  را نزنند ولی اگر آنها پافشاری كردند به سادگی محل را ترك كنید و از آنها شكایت كنید زیرا این رفتارها [در آمریکا] غیرقانونی است.

 

برخورد با تبعیض های ضد بیخدایان در محل كار

تبعیض بسیار بدتر از توهین شفاهی است: تبعیض هایی مانند جلوگیری از ارتقای شغلی، محدودیت دسترسی به منابع و مدارك مهم، جلوگیری از دریافت مرخصی، مزایا و غیره. تبعیض علیه بیخدایان [در آمریکا] غیر قانونی است و شما باید از افرادی كه این عمل را انجام میدهند شكایت كنید. همه رفتارها را با ذكر تاریخ و ساعت یادداشت كنید. اگر مجبور شدید از كارتان كناره گیری كنید میتوانید این مدارك را ارائه دهید. 

 

برخورد با تبلیغات دینی در محل كار

برای افزایش توانایی ها و ارتباطات كارمندان لازم است كه آنها بتوانند در مورد موضوعات مختلف بحث كنند. كسی حق ندارد سعی كند كه عقاید دیگران را تغییر دهد. همانطور كه شما حق ندارید بکوشید دیگران را به بیخدایی بگروانید، دیگران نیز حق ندارند تلاش كنند كه شما مسیحی یا مسلمان بشوید. اگر كسی این كار را كرد از او بخواهید كه به این كار ادامه ندهد و اگر به عمل خود ادامه داد از او شكایت كنید. 

برخورد با فشارهایی كه شما را مجبور میكند كه صدقه ی دینی بدهید

صدقه دادن باید اختیاری باشد در غیر این صورت دیگر صدقه نیست بلکه نوعی اخاذی است. این فشارها همیشه میتوانند وجود داشته باشند و مهم نیست از سوی كدام موسسه خیریه وارد میشود. كسانی كه این فشارها را وارد میكنند اگر خودشان برای پرداخت صدقه ای كه مورد رضایتشان نیست تحت فشار قرار بگیرند ناراحت میشوند. 

شما مجبود نیستید كه به این یا آن خیریه ی دینی صدقه بدهید. اگر به شما اصرار کردند، می توانید به آنها یادآور شوید که اگر خود آنها هم دوست ندارند تحت فشار گذاشته شوند تا به خیریه ای که با نظراتش موافق نیستند کمک کنند. 

متاسفانه راهكارهای ساده همیشه جوابگو نیستند. اگر نتوانستید جلوی این اصرارها را بگیرید، به همراه همكارانی كه آنها هم با این صدقه جمع کنی اجباری مشكل دارند به سرپرست محل كار مراجعه كنید تا مشكل را حل كند. یك سرپرست خوب نمیخواهد كه محل كار به تشنج كشیده شود و كاری میكند كه این فشارها تكرار نشوند. 

گاهی اوقات این راه حل جوابگو نیست چون ممكن است خود سرپرست هم از این صدقه ی اجباری پشتیبانی كند. اگر این صدقه دینی باشد این فشارها را میتوان به اجبار دینی تعبیر كرد و مثل این است كه مجبور باشید از كلیسای خاصی حمایت كنید.  

اگر این فشارها ادامه یافت، تمام این اتفاقات را با ذكر روز و ساعت یادداشت كنید و همه ی صحبت ها و شرایطی كه شما را تحت فشار قرار داده اند ثبت كنید. اگر نتوانستید مشكل را خودتان حل كنید این مدارك را به مراجع قانونی ارائه كنید. 

 

برخورد با نشانه های دینی در محل كار

 از آنجایی كه افراد زمان زیادی را در محل كار میگذرانند این موضوع دور از انتظار نیست كه دكوراسیون دفتر كار، میز و سایر محیط های كاری را با چیزهایی كه برایشان مهم است تزئین كنند. این اشیاء ممكن است عكس های خانوادگی،‌ اشیاء ورزشی یا نشانه های دینی باشند. اگر این نشانه ها برایتان ناراحت كننده بودند چه كار كنید؟ 

نخست اینكه "در همه جا" به چه معنی است. هر كسی حق دارد محیط كار خودش را با عكس های خانوادگی یا نشانه های دینی دلخواهش تزئین كند. مخالفت با این كار اشتباه است و حق آزادی دینی آنها را نقض میكند. با این وجود کسی حق استفاده ی نامحدود از نشانه های دینی را ندارد. نصب صلیب به دیوار اشكالی ندارد اما ایجاد مكان مقدسی برای مریم مقدس به همراه شمع و بخور چیز دیگریست. استفاده از اینگونه نمادها از نظر قانونی و اخلاقی صحیح نیست. 

اگر تعداد زیادی از همكارانتان نشانه های یك یا دو دین خاص را به كار برده اند این حالت ممکن است برای شما ناراحت كننده باشد. اگر زیاد با این محیط ها روبرو می شوید و این نشانه ها شما را می آزارند دلیل خوبی برای شكایت وجود دارد. زیرا این محیط متعلق به آنها نیست بلكه متعلق به شركت است و شركت باید محیطی حرفه ای را به وجود آورد. وجود چند نشانه دینی مشكلی نیست ولی وجود تعداد زیادی از این نشانه ها محیط را از حالت حرفه ای خارج میكند. 

مشكل دیگر نصب این نشانه های در جایی مثل راهرو است. اگر در سازمانی دینی كار میكنید دلیلی برای شكایت وجود ندارد ولی سازمانهای غیر دینی حق نصب نشانه های دینی را در محیط های عمومی و متعلق به تمام كارمندان ندارند. محیطهای عمومی مثل راهرو و غذا خوری باید تزئیناتی بیطرفانه داشته باشند. 

اگر برایتان مهم نیست كه دیگران از بیخدایی شما مطلع بشوند میتوانید نشانه های بیخدایی، آزاداندیشی یا انسانگرایی را در محل كارتان نصب كنید. توجه نمایید كه همانطور كه از دیگران انتظار دارید نباید خودتان هم در این كار افراط كنید. با بیان كردن طرز فكرتان میتوانید باعث تنوع در محیط كار بشوید و این عمل ممكن است موجب بحث های جالبی با دیگران در مورد تفكر شما بشود.

 

برخورد با بحث های دینی در محل کار

چون دین بخش مهمی از زندگی بعضی از افراد است، باید انتظار داشت که همکاران در محل کار درباره ی دین صحبت کنند و این موضوع نباید مشکلزا باشد. اما اگر مدیر یا سرپرستی عمداً بخواهد به طور عملی یا زبانی یک مذهب خاص یا کلاً دین را ترجیح دهد، آدرس غلطی داده است. در چنین وضعی، می توانید نگران باشید که به خاطر بیخدا بودن، حقوق تان در محل کار تضییع شود. در این صورت نباید ساکت بنشینید.

 

برخورد با مناسک دینی در محل كار

بحث های دینی زیاد مشکلساز نیستند اما اجرای مناسک دینی و عبادت میتواند ناراحت كننده باشد. كسانی كه محل كار را به پرستشگاه تبدیل میكنند این محیط را برای دیگران ناخوشایند میسازند. اگر این تشریفات در طی ساعات كاری انجام میشود میتوانید به مراجع قانونی رجوع كنید. اگر تشریفات قبل یا بعد از ساعات كاری انجام میشود مشكلی به وجود نمی آید ولی اگر برای شركت در مراسم تحت فشار قرار گرفتید لازم است شكایت كنید.

 

ترویج بیخدایی یا شك گرایی در محل كار

برخی از افراد دوست دارند بیخدایی را در محل كارشان ترویج دهند (همانطور كه دیگران دینشان را ترویج میدهند). این كار عاقلانه نیست زیرا همانطور كه شما دوست ندارید تحت فشارهای دینی قرار بگیرید، دیگران هم از این كار خوششان نمی آید. ترویج بیخدایی در محل كار عمل درستی نیست اما در مورد شكگرایی اینطور نیست زیرا تفكر انتقادی و شكگرایی برای بعضی شغل ها مفید میباشد.

 

آیا آشكار كردن بیخدایی در محل كار ارزش ریسك كردن دارد؟

اگر به تازگی مشغول به كار شده اید و هنوز در دوره آزمایشی به سر میبرید بهتر است ساكت بمانید و در هیچ موردی تشنج ایجاد نکنید. صرف نظر از این شرایط، لازم است پیش از آنكه زیاد در پستو بمانید در مورد این مطلب خوب فكر كنید زیرا ممكن است بعدها با مسائلی روبرو شوید كه مطلوب شما نیستند. 

قبل از اینكه به كسی چیزی بگویید باید بدانید كه چرا میخواهید موضوع بیخدا بودنتان را مطرح كنید. هدفتان از این كار چیست و میخواهید به چه برسید؟ اگر صرفاً میخواهید كه بیخدایی خود را پنهان نكرده باشید بهترین راه نشان دادن غیرمستقیم گرایش شما به این شیوه ی تفكر است. اظهار مستقیم موضوع به دیگران میتواند پرسش هایی را در مورد قصد و غرض شما برانگیزد.  

از سوی دیگر، اگر از طرف همكارهای مذهبی خود تحت فشار هستید كه فکر می کنند شما هم  مانند آنها مذهبی هستید و به خدا اعتقاد دارید، بهتر است تنها به طفره رفتن اكتفا نكنید. متاسفانه شرایطی که اظهار مستقیم بیخدایی را می طلبند معمولاً همان شرایطی هستند که احتمالاً اوضاع را بدتر میكنند و دیگران را علیه شما برمی انگیزند. 

فقط خودتان می توانید تشخیص دهید كه فاش كردن بیخدایی چه مزایا و معایبی دارد. در برخی شرایط شاید بهتر باشد که احتیاط به خرج دهید و موقعیت شغلی خود را در نظر داشته کنید. كارفرما [در آمریکا] از لحاظ قانونی حق ندارد شما را به علت بیخدایی اخراج کند و همکاران هم حق ندارند شما را آزار دهند، ولی ممكن است محیط كاری برایتان ناراحت كننده بشود. آماده سازی مقدماتی خودتان میتواند این دوره ی گذار را تحمل پذیرتر كند.

 بالای صفحه

ادامه >> بیخدایان و مراسم ازدواج

(دریافت فایل پی دی اف)

 

فهرست

كودكان بیخدا در برابر خانواده های مذهبی

 - دین، بیخدایی و ارزشهای خانوادگی: آیا حفظ ارزشهای خانوادگی نیازمند دین و خدا است؟

- كودكان بیخدا و فرهنگ دینی خانواده: بیخدایان باید چه كار کنند؟

- دعوت شدن به مراسم و مكانهای دینی

- وقتی خانواده شما دین را به كودكانتان تحمیل میكنند چه اتفاقی می افتد؟

- حضور در مراسم دینی

آشكار كردن بیخدایی نزد خانواده

- مشكلات اظهار بیخدایی در خانواده

- برخود با تعصبات ضد بیخدایی

- چگونه بیخدایی خود را در خانواده آشكار كنیم؟

- اگر اعضاء خانواده از بیخدایی من ناراحت شدند چه كار كنم؟

- اگر خانواده گفت كه شما فقط وارد یك مرحله ی خاص شده اید چه كار كنم؟

- اگر خانواده از من خواست كه بیخدایی خود را از دیگران پنهان کنم چه كار كنم؟

- اگر خانواده از من خواست كه بیخدایی خود را از دیگران پنهان کنم چه كار كنم؟

- اگر خانواده از من خواست كه هنوز هم به كلیسا بروم چه كار كنم؟

- اگر خانواده اظهار كرد كه شما تاثیر بدی بر دیگران میگذارید چه كار كنید؟

- اگر خانواده بکوشد مرا به دین خویش برگرداند چه کار کنم؟

- آیا آشكار كردن بیخدایی در خانواده ارزش ریسک كردن دارد؟

 

آشكار كردن بیخدایی نزد دوستان و همسایه ها

- مشكلات آشكار شدن بیخدایی در نزد دوستان و همسایه ها

- حفظ كردن رابطه با مردم

- اگر مردم مرا نادیده گرفتند چه كار كنم؟

- اگر مردم بدرفتاری پیش گرفتند چه كار كنم؟

- مقابله با عقاید و تعصبات ضد بیخدایی

رویارویی با تبلیغات دینی

- یافتن زمینه های مشترك غیردینی

- چهره ی مثبت بیخدایی و آزاداندیشی را نشان دهید

- اگر دوستان قدیمی را از دست دادید دوستان جدیدی پیدا كنید

- آیا آشکار کردن بیخدایی خود نزد دوستان و همسایگان ارزش ریسك دارد؟

 

 بیخدایان و همکاران

بیخدایان و مراسم ازدواج

- چرا یك بیخدا ازدواج می كند؟

- نامزد من ازدواج دینی میخواهد اما من موافق نیستم

- خانواده های ما خواهان برگذاری مراسمی مذهبی هستند ولی ما این را نمی خواهیم

- آیا امکان ازدواج غیر دینی برای بیخدایان وجود دارد؟

- من به یک جشن ازدواج مذهبی دعوت شده ام

بیخدایان و تاهل

- آیا یك بیخدا میتواند با یك خداباور ازدواج كند؟

- اهمیت احترام و رواداری

- تفاوت باورهای دینی و غیر دینی

- آیا یک زوج بیخدا سازگارتر از زوجی بیخدا-خداباور هستند؟

- من وقتی كه ازدواج كردم فردی دیندار بودم اما حالا دچار شك شده ام

- همسرم پس از ازدواجمان مذهبی تر شده است

- بستگان همسرم نمیدانند كه بیخدا هستم، آیا باید به آنها بگویم یا نه؟

- بستگان همسرم حرفهایی علیه با بیخدایی میزنند، باید چه كار كنم؟

  مطالب  دیگری درباره ی بیخدایی

- پیرامون بیخدایی

بیخدایی 101

- اسطوره ی بیخدایی

- بیخدایی و لاادریگری

- هفت سوء تفاهم رایج درباره ی بیخدایی

 

 

خانه | بالا

 

 

Free Web Hosting