خانه | بالا

چگونه به عنوان یك بیخدای ایرانی سبب تغییر شویم؟

فرخ بیخدا

بیخدا (atheist) كسی است كه اعتقادی به وجود خدا ندارد. اما در این نوشتار واژه بیخدا در معنای وسیع تری استفاده شده كه شامل گروه های زیر است: 

بیخدایان(atheists) :

لا ادری ها (agnostics):

شك گرایان (skeptics)

آزادندیشان  (freethinkers) :

بی باوران به ادیان رسمی کشور 

بیخدایان در كشورهای آزاد نیز دارای مشكلاتی در زندگی شخصی و تغییر جامعه هستند. اما در ایران که یکی از معدود دین سالاری های جهان است مشکلات بیخدایان صدچندان است. با این وجود بیخدایان ساكن ایران نیز میتوانند با پیش راهكارهایی، مقدمات تغییر جامعه به سوی زندگی بهتر را فراهم كنند. شما به محدودیت راهكارهای ارائه شده در این نوشتار آگاه هستید اما با تفكر، دقت و احتیاط میتوانید هر راهكار را در موقعیت مناسب به كار بندید. برخی از راهكارها نیز برای همه قابل اجرا هستند.  

- به علت شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران، امكان آشكار كردن بیخدایی بسیار محدود است. اما میتوانید در بحث ها و كلاس ها با نگاه انتقادی به نظم موجود بپردازید (ن.ک.  هنر استدلال و اندیشه ی انتقادی ) و با بالا بردن توان تحلیلی خود به مسائل روشنگرانه مثل حقوق بشر ، جدایی دین و حکومت ، آزادی بیان و آزادی زنان اشاره كنید. 

- هرچند امكان آشكار سازی بیخدایی در ایران بسیار محدود است. اما میتوانید با گفتار و رفتار خود جامعه را به سمت پذیرش ارزشهای اصیل فكری و اخلاقی هدایت كنید. امروزه روابط بین دو جنس مخالف در اكثر گروه های اجتماعی خصوصاً جوانان و دانشجویان عادی تلقی می شود. این تغییر فرهنگی به علت آشكار بودن وجود این روابط در اجتماع است. دیگر مسائل اخلاقی نیز می توانند به این صورت در جامعه پذیرفته شود. علاوه بر این، گفته جورج برنارد شاو را فراموش نكنید كه: همه ی ادیان با شورش علیه اخلاق بدنیا مى آیند و با غلبه اخلاق بر آنها، از بین خواهند رفت.

- با شناسایی و مشورت با بیخدایان با تجربه تر، از شیوه بهتر رفتار در محیط فرهنگی ایران و شهر خود و تجرببات آنها آگاه شود. 

- سعی كنید در حد امكان بیخدایی خود را نزد نزدیكان و دوستان معتمد آشكار كنید. این كار چند مزیت های مختلفی دارد: 

 نخست اینكه به جامعه اعلام میكنید كه بیخدایی و بیخدایان در میان آنها وجود دارند و خواهان برقراری حقوق انسانی خود هستند. 

دوم اینكه ممكن است برخی از آنها بنا بر منش حقیقت جوی خود خواهان دریافت اطلاعاتی از سوی شما شوند. اما در عمل بیشتر آن ها سعی می كنند تا با بحث با شما به اصطلاح ارشادتان كنند. در این صورت نیز ارائه اطلاعات به آنها میتواند در تغییر نظرات دینی آنها اثر گذار باشد و یا حداقل آنها را به ایده جدایی دین از اخلاق یا حکومت نزدیك كند. همچنین نشان خواهید داد كه بیخدایی بر اساس عقل، منطق و علم است و نه بنابر پیشرفض های آنان بر اساس نادانی و جهل. 

سوم، با رفتار عقلانی و اخلاقی خود به دیگران نشان خواهد داد كه بیخدایی، به شما در ساختن زندگی بهتر كمك كرده است. 

چهارم اینكه باید توجه كنید كه بدون آنكه بدانید، بیخدایان دیگری در اطرافتان وجود دارند ولی به دلیل شرایط اجتماعی (مثل خودتان) جرئت آشكارسازی بینش خود را نداشته اند. آشكارسازی شما، راه را برای دیگران باز خواهد كرد. تصور كنید اگر كسی قبل از شما در جمع دوستانه یا خانواده تان اظهار بیخدایی كرده بود، اكنون چقدر راحت تر بود. از این گذشته هر چه تعداد بیخدایان بیشتری خود را در جامعه نمایان كنند، راه برای گسترش این ایده روشنفكرانه و پذیرش حقوق بیخدایان در جامعه هموارتر می شود. 

پنجم، اعتماد به نفس خود را افزایش خواهید داد. زندگی در شرایطی كه همه جا مجبور به ظاهرسازی هستید، موجب سرخوردگی و كاهش اعتماد به نفس میشود. اما كسانی كه از این آزمایش با موفقیت بیرون آمده اند می توانند در موقعیت های دیگر زندگی نیز استوار و پیروز باشند.   

- در مورد بیخدایان پیشفرض های اشتباهی در جامعه وجود دارد. هنگامی كه بیخدایی خود را نزد كسی آشكار كردید از آن پس (متاسفانه) رفتار شما مبنای قضاوت او در مورد همه بیخدایان قرار خواهد گرفت. سعی كنید رفتارتان بر اساس ارزشهای اصیل انسانی باشد و الگویی برای اخلاق دیگران باشید. از توهین یا حمله به عقاید دینی دیگران بپردازید زیرا این عمل نه تنها نتیجه ای در پی نخواهد داشت بلكه شما را فردی گستاخ معرفی خواهد كرد. در بحث ها بر عقل، منطق و علم تكیه كنید. 

- با مطالعه بیشتر نه تنها در بحث ها موفق تر خواهید بود بلكه با افزایش دانش خود، ‌زندگی شخصیتان را بهتر سامان خواهید داد. 

- در بحث های خود از منعیات حقوق بشر مثل نژاد پرستی (عرب ستیزی) یا تبعیض عقیدتی (دیندار ستیزی) خود داری كنید. بیخدای خرد گرا اهل انسانیت است نه نفرت. 

- سایتهای بیخدایی را به دوستان خود معرفی كنید.  

- اگر آرشیوی از نوشتارهای موجود در سایتهای  بیخدایی دارید آنرا در اختیار دوستان مورد اعتماد خود قرار دهید.  

- اگر از سایت یا وبلاگی بازدید كردید سعی كنید در قسمت نظرات آن حضور فعالی داشته باشید. حضور فعال بیخدایان در قسمت نظرات مقالات رادیو زمانه موجب شده تا دیگر مخاطبان این سایت حضور بیخدایان را در دنیای مجازی (كه بازتابی از دنیای حقیقی است) را بپذیرند. در مورد دیگر سایتها و وبلاگ ها هم میتوانید با گذاشتن نظری هر چند كوتاه جامعه را آماده پذیرش بیخدایان به عنوان عضوی از اجتماع كنید. 

- در گروه های اینترنتی و تالارهای گفتگوی بیخدایان (مانند گفتگو دات کام)  عضو شوید. با این كار از جدیدترین مطالب ارائه شده در سایتها مطلع خواهید شد. افزایش اعضاء این گروه ها به مطرح شدن بیخدایی در جامعه و دلگرمی بیخدایان كمك می كند.    

-  در مدتی كمتر از 15 دقیقه میتوانید، به صورت رایگان یك وبلاگ بسازید. سپس به سادگی مطالب موجود در سایتهای معرفی شده را با ذكر منبع در وبلاگ خود كپی كنید. محبوبیت و محیط صمیمانه وبلاگ ها تاثیر بیشتری بر مخاطب دارد. علاوه بر این با ساختن این وبلاگ ها موجودیت خود را در جامعه اعلام میكنید. خدمات دهنده های بسیاری (مانند بلاگر، وردپرس و ...)  بسیاری امکان این کار را برایتان فراهم می کنند. توجه داشته باشید که اگر از سرویس دهنده های داخل ایران استفاده می کنید (به خصوص پرشین بلاگ)، وبلاگ شما ممکن است به خاطرعدم رعایت قوانین ضدآزادی جمهوری اسلامی سریعاً بسته شود. (اطلاعات بیشتر درباره وبلاگ نویسی ناشناس) 

- همچنین می توانید فایل های بیخدایانه ی خود را به رایگان بر روی سرویس های به اشتراک گذاری فایل (مانند 4shared ، megaupload، rapidshare، myfabric و ...) آپلود کنید و آدرس url آنها را به دوستان تان بدهید. این سایت ها فضاهای بزرگی در حد گیگابایت در اختیار شما می گذارند.   

 - اگر توانایی نوشتن یا ترجمه آثار مرتبط با بیخدایی را دارید،‌ مقالات با ارزش را با راهنمایی مدیران سایتها انتخاب كنید و پس از نوشتن یا ترجمه آنرا با اسمی مستعار به مدیر سایت ارسال كنید. توجه داشته باشید كه این سایت ها به علت غیر انتفاعی بودن و محدودیت منابع مالی توانایی استخدام مترجم را ندارند و همكاران سایت ها به صورت داوطلبانه در راه روشنگری میكوشند.  

- اگر آشنایی و مهارت در ساخت فایلهای مالتی مدیا مانند فلش، پاور پوینت و انیمیشن های كوتاه را دارید، با کمی خلاقیت و صرف وقت می توانید تاثیر بزرگی بر جامعه بگذارید. این فایل ها تاثیر گذاری بالایی بر مخاطب دارند و به وسیله اینترنت یا تلفن همراه به سرعت به دست طیف وسیعی از مخاطبان خواهید رسید. در فایل خود از توهین به عقاید دینی اكیداً خودداری كنید، مطالب تفكر برانگیز مانند "خطاهای قرآن یا تناقض های قرآن" را در محیطی جذاب پیاده كنید و در نهایت آدرس سایتهای بیخدایانه را در انتهای فایل معرفی كنید.   

-------------------------------------------

آثار دیگری از فرخ بیخدا

خانه | بالا | کودکان بیخدا | بیخدایی در خانواده | نزد دوستان و همسایگان | بیخدایان و همکاران | بیخدایان و مراسم ازدواج | بیخدایان و تأهل | چگونه به عنوان يك بيخداي ايراني سبب تغيير شويم؟

Free Web Hosting